Для тих, хто готується до Таїнства Шлюбу

Бажаючи вінчатись у церкві, молоді пари починають розпитувати в храмі чи у знайомих що потрібно мати для Таїнства Шлюбу, як готуватись до нього тощо.

Саме для цього ми подаємо інформацію про підготовку до Таїнства і не тільки з боку матеріального (що потрібно мати з собою в день вінчання), але й духовного: як потрібно відноситись і готуватись до Таїнства, яку підготовку необхідно пройти, аби достойно приступити до нього перед Богом і перед людьми.Щодо самої назви, то слід зауважити, що Шлюб - це власне Таїнство, а Вінчання - це обряд, через який здійснюється саме Таїнство. Однак ці обидві назви в народі стали тотожними. Отож говорячи, наприклад, про вінчання, маємо також на увазі саме Таїнство Шлюбу.

Перш за все, слід усвідомити молодятам, що саме Таїнство Шлюбу - це не звичайна народна традиція, а велике, освячене Богом Таїнство (навіть саме слово говорить про важливість шлюбу). Шлюб - це одне із семи Таїнств Святої Церкви. Зауважимо тут одразу, що це не канон, не обряд і не традиція, - це велике Таїнство, встановлене Богом наряду із Хрещенням, Причастям й ін. найважливішими Таїнствами Церкви.

Шлюб - це Таїнство поєднання двох людей в одну сім"ю; це закріплена Божим благословенням нова сім"я; це - обіцянка вірності одне-одному на все життя, підтримки та любові одне до одного. Це - благословення Боже для народження дітей. Найкращим символом цього поєднання є спільна чаша вина, яку подає священик під час звершення Таїнства: її (одну чашу) випивають до дна обоє молодят разом, підтверджуючи цим, що вони відтепер мають пити "одну, спільну чашу життя" зо всіма радостями та скорботами, а не дві різних чаші... При звершенні вінчання, молодим Господь дає Ангела-охоронителя для їх нової сім’ї якому вони з того часу можуть також молитися. Бажаючим одружитись слід добре усвідомити, що шлюб – це не тільки комфортні умови супружого життя, плотські задоволення тощо, а перш за все – це великий подвиг перед Богом, терпіння одне-одного як особистостей, повага, праця для сім’ї. Особливо труднощі шлюбного життя з’являються з появою дітей. Супруже життя не легше ніж чернече і воно має свою місію на землі…

 

Що необхідно виконати, готуючись до Шлюбу?

 

Перш за все – наречені повинні усвідомити святість Таїнства, усвідомити цей важливий крок у житті і добре осмислити його (за статистикою, люди, які свідомо вінчаються як правило не розлучаються). Пам’ятайте, що одружитись можна у будь-якому храмі, але розлучення має право давати лише правлячий архієрей з дуже поважної причини. Церква не дає розлучень з причин: «не зійшлись характерами», «він (вона) мені не подобається тощо». На це можуть бути тільки крайньої важливості причини, наприклад, - супружа зрада, сильне побиття фізично і т.п. Взагалі, шлюб як і чернечий постриг: і в першому духовний подвиг, і в другому. Тому нести цей подвиг треба до кінця.

По-друге – це Сповідь і святе Причастя (зазвичай за тиждень до вінчання). На Сповіді священик може запитати чи є якісь перешкоди для звершення Таїнства, адже буває й таке, що одну із сторін насильно ведуть під вінець, або молоді й самі не знають що їх попередній шлюб чи інші причини можуть стати перешкодою для даного союзу*. Звичайно ж, найголовнішою мотивацією Сповіді перед вінчанням є очищення душі, а св. Причастя – це взагалі Таїнство нашого християнського життя, без якого християнин перестає бути християнином. Саме тому сповідатись перед вінчанням бажано у священика, який буде звершувати Таїнство. Громадянський шлюб не визнається Святою Церквою взагалі, тому Церква вчить своїх чад не жити спільним інтимним життям до вінчання.

 

*Вінчання може звершуватись, навіть при бажанні однієї сторони, але за згодою іншої. Якщо, наприклад, жінка християнка, а чоловік – мусульманин, однак він не заперечує проти шлюбу в церкві, то заради жінки шлюб допускається.

 

**Вагітних жінок (якщо завагітніли до шлюбу) через покаяння допускають до Таїнства, заради дитини, аби вона народилась в сім’ї вінчаних християн.

Таїнство шлюбу здійснюється посеред церкви перед аналоєм, на якому знаходяться хрест і Євангеліє, і при цьому бувають спочатку заручини, а слідом за цим вінчання. Заручини здійснюються так. Наречений стає праворуч, наречена - ліворуч. Священик тричі благословляє їх запаленими свічками і дає їм у руки ці свічки як знаки подружньої любові, благословенної Господом. Після молитви до Бога про дарування усяких благ і милостей зарученим і щоб Він благословив їхні заручини, з’єднав і зберіг їх у мирі та однодумності, священик благословляє й заручує їх обручками (кільцями), заздалегідь покладеними на престіл для освячення. Наречені беруть ці обручки як священну запоруку та знак непорушності того подружнього союзу, в який вони хочуть вступити. За заручинами йде вінчання. При цьому священик молить Господа благословити шлюб і послати на тих, що вступають у нього, Свою небесну благодать. Як видимий знак цієї благодаті, він покладає на них вінці, а потім тричі благословляє їх обох разом, промовляючи: “Господи, Боже наш, славою і честю вінчай їх”. У посланні апостола Павла, яке читається, говориться про важливість Таїнства шлюбу і про взаємні обов’язки чоловіка й жінки, а в Євангелії - про присутність Самого Господа на шлюбі у місті Кані. Поєднуючись шлюбом, вони п’ють вино з однієї поданої їм чаші, на знак того, що віднині вони повинні жити однодушно, поділяючи радість і горе. Триразове ж обходження їх за священиком навколо аналоя служить знаком духовної радості і торжества.

Що необхідно підготувати до вінчання?

 

1. Ікони вінчальні (пара) 

2. обручки

3. свічкі вінчальні – 2шт. 

4. коровай (або просто хлібину) 

5. два рушники: вінчальний під ноги та під коровай. 

6. хустки – 2 шт. (она з них має бути білою, бо зодягається на голову молодої) 

7. носовички – 4 шт. (два на тримання свічок, а інші – на тримання вінців) 

8. червоне вино.

 

Свідками на вінчанні не обов’язково мають бути лише неодружені (так чомусь прийнято в народі, мовляв, аби свідки слідом за ними одружилися), але й родичі, одружені друзі. Вінчатись можна і без свідків (якщо такі обставини). Часто при вінчанні старших людей вінці тримають їх діти. 

Якщо цієї інформації Вам недостатньо, Ви можете прямо зараз задати запитання священику і як тільки він матиме час, відповідь дасть на нашій сторінці «Запитання-відповідь».

 

 • ЕКСКУРС В ПРАВОСЛАВНУ ЕСХАТОЛОГІЮ. ПРО ДРУГЕ ПРИШЕСТЯ СИНА БОЖОГО НА ЗЕМЛЮ
  На сьогоднішній день, нерідко можна почути запитання: «Коли ж відбудеться Друге Пришестя Христове і кінець цього світу?». Історія знає немало випадків, коли люди у власних здогадках намагались назначити строки для цього. Особливо в наш час, коли набули розголоси навколо дослідження місячних календарів язичеських племен Майя, котрі жили в період 2000…
  Написано в П'ятниця, 19 грудня 2014 06:24 у Богослів'я Детальніше
 • Навіщо Церкві інтернет?
  Навіщо Церкві інтернет? Мережа Інтернет все більше і більше притягує до себе людей, зокрема молодь. Окрім робочих сайтів створюються аморальні сторінки, які робляться спокусою для багатьох. Церква намагається створити певну моральність і культуру в інтернеті. Дя цього існує і наша сторінка в мережі інтернет. Нажаль, книжок і газет сьогодні читають вкрай мало людей…
  Написано в Четвер, 18 грудня 2014 01:34 у Апологетика
 • Преподобная мати Маріє, моли Бога за нас…
  Преподобная мати Маріє, моли Бога за нас…  «Не здорові потребують лікаря, але хворі; Я прийшов покликати не праведних, а грішників до покаяння» (Мр. 2,17). П’ята неділя великого посту присвячена преподобній Марії Єгипетській. Ця свята жила в кін. 4-го – поч. 5-го ст.. (522 р. – рік кончини святої). Її житіє особливо актуальне в часи Великого посту, адже…
  Написано в Неділя, 06 квітня 2014 13:51 у Актуальні статті
 • Для тих, хто готується до Таїнства Шлюбу
  Бажаючи вінчатись у церкві, молоді пари починають розпитувати в храмі чи у знайомих що потрібно мати для Таїнства Шлюбу, як готуватись до нього тощо. Саме для цього ми подаємо інформацію про підготовку до Таїнства і не тільки з боку матеріального (що потрібно мати з собою в день вінчання), але й…
  Написано в Четвер, 20 березня 2014 21:03 у Актуальні статті Детальніше
 • СВЯТІ, ПРО ЩО ДО НИХ СЛІД МОЛИТИСЬ, ДНІ ПАМ?ЯТІ ЦИХ СВЯТИХ
   Іоан Предтеча  - про зцілення від головної болі (11 вересня)Іоан Богослов - допомагає у вивченні іконопису ( 21 листопада і 9 жовтня) Апостол Павел - про збереження младенців від смерті (12 липня)
  Написано в Субота, 08 березня 2014 22:57 у Актуальні статті Детальніше
 • Про мораль
  Навіщо нам потрібна мораль взагаліПро смисл життя і щастя людини     Пошуки смислу життя завжди асоціюються з пошуками істини. Як розуміє для себе людина істину, таким і вважає  для себе сенс життя. Цим самим розумінням істини визначається і характер людини, її відношення до інших людей, її діяльність у світі.
  Написано в П'ятниця, 07 березня 2014 20:00 у Богослів'я Детальніше

Запитуйте у священика

Ви можете задавати питання священику та читати запитання інших відвідувачів сайту

Щоб перейти натисніть тут...

 

Для тих, хто готується до Шлюбу

Для переходу кликніть тут...

Зареєструватись