Собор Трьох Святих

 12 лютого за новим стилем Церква святкує пам’ять трьох великих святителів: Василія Великого, Григорія Богослова та Іоана Золотоустого. Якщо уважно прослідкувати січень за старим стилем календаря, то ми побачимо, що протягом цього місяця усі ці святі окремо уже святкувались (1січня – святого Василія, 25 січня – святого Григорія і 27 січня – святого Іоана Златоустого).

Причиною встановлення ще одного, але спільного для усіх трьох святих свята були суперечки народу божого щодо того хто ж з них вищий перед Богом, а хто менший. В 11-му ст. ці суперечки дійшли до гострих диспутів між віруючими: одні ставили Василія першим, за його аскетизм, чесноти і найглибше розуміння природи (його твір «Шестоднев» славиться в цих питаннях найбільше). Інша партія наполягала на першості по честі святого Іоана Златоуста, мовляв він найкращий проповідник віри і благочестя і саме його «золоті уста» навчили жити згідно християнської моралі. Ще одна партія наполягала на першості Григорія Богослова, оскільки він прославився величчю, чистотою і глибиною богослів’я…
Ці суперечки могли б точитися без кінця, але якось уві сні Иоану Мавроподу, митрополиту Евхаїтскому (який згодом також був канонізований як святий) явилися разом всі три великих святителя. В один голос вони промовили йому так: «Як бачиш, ми всі разом знаходимось поруч із Богом і ніякі неузгодженості та суперництво нас не розділюють. Кожен із нас в ту міру обставин та надхнення, яке було йому даровано Духом Святим, писав і повчав тому, що є необхідним у спасінні людей. Серед нас немає ні першого, ні другого, ані третього. Якщо ти закликаєш ім’я одного із нас, то двоє інших також присутні поруч із ним. Тому накажи тим, хто свариться, не створювати через нас розколів у Церкві, оскільки при житті усі свої зусилля ми присвячували встановленню єдності і згоди у світі. Після цього поєднай наші пам’яті в одне свято і склади для нього службу, включивши туди піснеспіви, що присвячені кожному з нас, згідно мистецтва і науки, які Господь тобі дав. Передай цю службу християнам, щоб вони святкували її кожного року. Якщо вони будуть вшановувати нас таким чином – єдиними перед Богом і у Бозі, то ми обіцяємо, що будемо ходатайствувати в нашій молитві за їх спасіння». Після такого явлення великі святителі Церкви Христової піднялися на небо у дивовижному світлі, називаючи один одного по імені.
Святий Иоан одразу ж сповістив про явлення святих і суперечки про першість втихомирилися. Таким чином, виконавши наказ самих великих учителів і святителів Божих, Церква щороку святкує пам’ять «Трьох Святих».
Ці троє угодників Божих є найяскравішими представниками «золотого» віку християнства, коли Церква Христова саме вийшла із підпілля (4 ст.), періоду гонінь і переслідувань. Ці три яскравих зірки небесного чертогу освітили своїми повчаннями, своїми творами і богоугодним життям не лише людей того часу, але й донині є невичерпним джерелом знань і прикладу благочестивого життя, і, щонайголовніше, вони є доброю скарбницею мудрості в питаннях чистоти та істинності православної віри.

 

 

 

 

 

Запитуйте у священика

Ви можете задавати питання священику та читати запитання інших відвідувачів сайту

Щоб перейти натисніть тут...

 

Для тих, хто готується до Шлюбу

Для переходу кликніть тут...

Зареєструватись